شهر سوخته ، تمدنی با قدمت ۵۰۰۰ سال از اولین نشانه‌های برنامه ریزی شهری و بسیاری پیشرفت‌های دیگر را در خود داشته است. این شهر که در جنوب شرقی ایران بنانهاده شده، حاوی یافته‌ها بسیاری بوده است. اولین نشانه‌های پیشرفت پزشکی در حفاری‌های این شهر نمایان شده است. باهم بیشتر درباره‌ی آن می‌خوانیم.

 

شهر سوخته،شهر با تمدنی ۵۰۰۰ ساله

در محل تقاطع مسیر‌های حمل و نقل عصر برنز در فلات ایران قرار گرفته است. بقایای این شهر آجری، نشان دهنده ظهور اولین جوامع پیچیده در شرق ایران است. این شهر در حدود ۳۲۰۰ سال قبل از میلاد تاسیس شد و در طول چهار دوره اصلی تا سال ۱۸۰۰ قبل از میلاد محل سکونت بود. در آن زمان چندین منطقه مجزا در این شهر ایجاد شد: منطقه‌ای که در آن مقبره و یادمان‌ها بنا می‌شد و بخش‌های جداگانه برای مسکن، دفن تولید. تغییرات آب و هوایی در اوایل هزاره دوم در این منطقه منجر به خالی شدن این شهر از سکنه شد. سازه ها، زمین‌های دفن شده و تعداد زیاد آثار باستانی که در این منطقه کشف و به علت اقلیم بیابانی خشک این منطقه به خوبی حفظ شده اند، این سایت را به منبع غنی اطلاعات در مورد پیدایش جوامع پیجیده و رابطه میان آن‌ها در هزاره سوم پیش از میلاد تبدیل کرده است.

شهر سوخته

شهر سوخته از جاذبه های گردشگری سیستان و بلوچستان، در میانه‌ی جاده‌ی زابل به زاهدان و در ۵۶ کیلومتری زابل قرار دارد. این شهر با طول عمری بیش از ۵۰۰۰ سال در مجاورت رود هیرمند و دریاچه‌ی هامون قرار گرفته است. این شهر به این دلیل شهر سوخته نام گرفته است، که اولین بار کلنل بیت عنوان کرد که آثار آتش سوزی در خرابه‌های این شهر دیده می‌شود، اما پس از انجام تحقیقات مشخص شد که این شهر به علت فرسایش طبیعی و باد آب از بین رفته است.

شگفتی‌های شهرسوخته

شهر سوخته حاوی شواهد استثنایی در رابطه با تمدن و سنت‌های فرهنگی خاص است که روابط تجاری و فرهنگی با اماکن و فرهنگ‌های باستانیِ سواحل جنوبی خلیج فارس، دریای عمان و جنوب غربی ایران و آسیای مرکزی حفظ کرده است. بقایای باستان شناسی کشف شده نقش کلیدی این شهر در حیطه‌ی کار با فلزات، ظروف سنگی، سنگ‌های قیمتی و سفالگری در مقیاس بزرگ را نشان می‌دهند.

منبع : شهر سوخته،شهر با تمدنی ۵۰۰۰ ساله  - بهترینا