ذهن شما زندانیِ توجه به اخبار منفی است. در این مطلب می‌آموزید چگونه ذهن خود را از این زندان آزاد کنید.

چگونه اعتیاد ذهن به اخبار بد را متوقف کنیم

این روزها با شنیدن و مطالعه‌ی اخبار، به خودتان حق می‌دهید که فکر کنید دنیا دارد به آخر می‌رسد. از اخبار سیاسی گرفته تا تغییرات جوّی و اقتصادی، هر جا می‌رویم اخبار بد و منفی احاطه‌مان کرده است. مشکل فقط این نیست که اتفاقات وحشتناک و بدی در سراسر جهان می‌افتد؛ بلکه ذهن ما نیز بیشتر اسیر توجه به اخبار نارضایتی است. روان‌شناسان این پدیده را «منفی‌گرایی» نامیده‌اند و معتقدند این جزو اولین موضوعاتی است که در کودکی می‌آموزیم.

ازآنجایی‌که این منفی‌گرایی به اجداد و نیاکان ما کمک کرده است که دربرابر موقعیت‌های تهدیدآمیز بالقوه‌ی زندگی هشیار باشند، امروزه این رویکرد درجهت خوشبختی و سالم ماندن و حتی بهره‌وری به‌نظرمان می‌آید.
اخبار بد/bad news

چرا خواندن یا تماشای اخبار بد به‌عنوان اولین کار در ابتدای صبح برایمان خیلی بد است؟

در اینجا با رشته‌ای از پیامدها روبه‌رو هستیم. اولین مشکل هنگامی پیش می‌آید که دستخوش اخبار بد می‌شویم. پژوهش‌های محققان نشان می‌دهند تنها صرف سه دقیقه پای اخبار بد در صبحگاه (برعکس محتواهای روحیه‌دهنده) حالت روحی شما را برای تمام روز خراب می‌کند.

مشکل بعدی این است که خود اخبار هم دستخوش تغییرات منفی می‌شوند. طبق داده‌های دانشمندی به نام کالو لیتارو که تکنیک واکاوی احساسات را به‌منظور ارزیابی بار احساسی مقالات منتشرشده در نیویورک‌تایمز به‌کار برده است، اخبار به‌طرز پیشرفته‌ای از سال ۱۹۷۰ به‌بعد دلگیرتر و غم‌افزاتر شده‌اند. مقالات بررسی‌شده بین سال‌های ۱۹۴۵ تا ۲۰۰۵ منتشر شده و مجموعه‌ای از مقالات گوناگون ترجمه‌شده از ۱۳۰ کشور جهان بوده‌اند.

فارغ از اینکه آگاهی از اوضاع جامعه بهتر است، شنوندگان اخبار سنگین و منفی به‌دلیل «جهت‌‌گیری شناختی» دچار بی‌منطقی و نسنجیدگی می‌شوند. در علم روان‌شناسی جهت‌گیری شناختی را Availability Heuristic می‌نامند. این نگرش توضیح می‌دهد که افراد احتمال رویداد یا فراوانی اتفاقی را با مباحثی تخمین می‌زنند که به‌طور نمونه به ذهنشان رسیده‌ است. به‌همین‌دلیل است که افراد طوفان و گردباد را که به‌طور میانگین پنجاه نفر را در سال می‌کشد، دلیل عمومی‌تری برای مرگ درمقایسه‌با آسم می‌دانند که سالیانه جان چهارهزار نفر را به‌طور میانگین می‌گیرد.

bad news/اخبار بد

برای مبارزه با چرخه‌ی اخبار منفی حرکت خود را آهسته کنید و نجنگید

هر فردی آگاه‌بودن و خبرداشتن را ترجیح می‌دهد. با‌این‌حال نمایش بیش‌ازحد اخبار، به‌ویژه اخبار منفی، ممکن است بر حال‌وهوا و توانایی خردمندی و منطقی‌بودن ما تأثیر جدی بگذارد. پس، چه کار کنیم؟

به‌عنوان اولین گزینه، می‌توانیم از کُندکردن چرخه‌ی اخبار شخصی خود آغاز کنیم. گوشی‌های هوشمند و نوتیفیکیشن‌های فوری و اپلیکیشن‌های خبری، اخبار داغ (به‌خصوص اخبار منفی) را سریع دردسترس قرار می‌دهند یا حتی بدتر از آن، این اخبار را بدون رضایت ما برایمان به‌طور مستقیم ارسال می‌کنند.

برای شکستن این چرخه، نیر ایال نویسنده‌ی کتاب قلاب و طراح رفتاری، خواندن اخبار از روزنامه را به‌جای اخبار آنلاین توصیه می‌کند.

زومیت